افت و خیز چشمگیر بیت کوین

از نزدیک به ۴ سال و نیم پیش که کیف پول مجازی بیت کوین در فضای مجازی حضور پیدا کرده است، قیمت آن رشد سرسام آوری داشته است و به بیش از هزار دلار آمریکا هم رسیده است. این پول مجازی که بیشتر در کشورهایی که ثبات اقتصادی ندارند، همچون چین طرفدار دارد، چندی پیش با وضع مقررات سخت گیرانه در چین، سقوط چشم گیری هم داشته است.

چهار سال ونیم پیش شخصی در دنیای مجازی و با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamato) مقاله ای منتشر کرد که پرده از یک مجموعه کدهای ریاضی داشت که با حل آن ها می شد به یک پول مجازی رسید. هرچند هویت این فرد هرگز روشن نشد، ولی میراثی که وی گذاشت و از سویش رها شد، پس از چندی در جهان همه گیر شد. بیت کوین یا پول رمزگذاری شده، سابقه ای بیشتر از این دارد. ساتوشی ناکاماتو مجموعه ای از کدهای بسیار پیچیده ی ریاضی را روی یک نرم افزار نوشت و چون یک نرم افزار بازمتن بود آن را رها کرد. پس از آن توسعه دهندگان بسیاری این پروژه را ادامه دادند و از میانه سال ۲۰۱۱ کم کم توجه رسانه های به شکل چشم گیری به سوی آن جلب شد. قیمت بیت کوین در طول چند سال گذشته به شدت رشد داشته است و در مقطعی به بالای هزار دلار نیز رسیده است.

بیت کوین چیست؟

پول های رایج ملی کشورها، یا کیف پول های مجازی گوگل یا دیگر شرکت ها پشتوانه ی مالی یا ارزی دارد. برای نمونه هر ریال ایران برابر با یکصدم گرم طلا تعریف شده است یا برای خرید از کیف پول های مجازی دیگر که همچون کوپن های آنلاین عمل می کنند، نیاز به اعتبارهای ارزی است. ولی بیت کوین یک کد طولانی است که شما برای به دست آوردن آن باید مجموعه ای مسایل پیچیده را روی رایانه حل کنید و پس از پردازش داده ها یک بیت کوین استخراج کنید. البته برای به کار گرفتن بیت کوین باید آن را روی یک نرم افزار روی رایانه یا موبایل خود ذخیره کنید.

هرچند استخراج بیت کوین فرآیندی دشوار و زمان بر است، برای نمونه در آمریکا برای استخراج بیت کوین روزانه هزارمگاوات ساعت برق برای استخراج بیت کوین مصرف می شود. از آن سو مشکل ذخیره ی آن روی رایانه بسیار جدی است،‌ چرا که با هک کردن رایانه می توان همه ی کیف پول مجازی یک فرد را دزدید.

هرچند امروزه با افزایش بیت کوین های موجود، دیگر نیازی به استخراج آن از سوی افراد عادی نیست، چرا که آن ها می توانند به مراکز مبادله بیت کوین بروند و بیت کوین بخرند. امروزه دستگاه های خودپرداز بیت کوین هم در آمریکا، فنلاند و کانادا و دیگر کشورها وجود دارد.

افزایش قیمت و محبوبیت

در سال های گذشته و با افزایش تورم و بحران جهانی اقتصادی، محبوبیت این ارز مجازی افزایش یافته است، به ویژه در کشورهای با اقتصادهای کمتر توسعه یافته که با بحران کاهش ارزش پول ملی روبه رو هستند. چین یکی از کشورهای اثرگذار روی بیت کوین در طول چند سال گذشته بوده است. یک کافی شاپ در چین که محل نقل و انتقال بیت کوین است. در این مرکز کسانی هستند که صدها هزار دلار بیت کوین خریده اند و از این طریق سودهای کلانی هم به دست آورده اند. هرچند در دوره ای با کاهش قیمت بیت کوین، به خاطر گفته های دولت چین مبنی بر مخالفت با مبادله بیت کوین در بزرگترین مرکز مبادله ارزی چین، قیمت آن سقوط کرد.

بااین همه مخالفت ها با بیت کوین با وجود افزایش ارزش آن ادامه دارد. تارنماهایی در سراسر دنیا به خاطر ویژگی ناشناس ماندن خرید با بیت کوین، به فروش اسلحه، مواد مخدر و یا دیگر موارد ممنوعه می پردازند. در ایران هم خرید و فروش بیت کوین رایج شده است و به گفته سعید مهدیون، در کارگروه شورای عالی فضای مجازی و معاونت تنظیم مقررات اینترنتی، یکی از اولویت ها در سال ۹۳ وضع مقررات و قوانین مالی و حقوقی برای بیت کوین است.

 

منبع: vasnews

Scan to Donate Bitcoin
Like this? Donate Bitcoin to at:
Bitcoin ۱BTctaLKeYAHJ8AwdmPd5GJMChHrPZCKxg
Donate

پاسخی بگذارید