بیت کوین با بیانی ساده

اگر هنوز نمی دانید بیت کوین چیست این مطلب را مطالعه کنید چون بیت کوین را به زبان ساده شرح داده است.

توضیح بیت کوین جوری که بچه ۵ ساله هم متوجه بشه:)

ما توی پارک نشسته ایم و من یک سیب قرمز دارم.من این سیب را به شما می دهم. حالا شما یک سیب دارید و من هیچ سیبی ندارم.ساده بود؟بزارید ببینیم چه اتفاقی افتاد.

سیب من به صورت فیزیکی در دست شما قرار گرفت. و شما متوچه این اتفاق شدید.من اونجا بودم شما هم اونجا بودی و این مبادله رو حس کردی.

ما به هیچ نفر سومی نیاز نداشتیم که به ما برای این مبادله کمک کنه.به هیچ قاضی معتبری نیاز نبود که این مبادله را تایید کند.

سیب مال شما شده است و من نمی تونم یک سیب دیگه به شما بدم چون دیگه سیبی ندارم. سیب از اختیار من خارج شده و الان کاملا تحت کنترل شما می باشد.

این اتفاقی است که در یک  مبادله فردی صورت می گیرد و اگر جای سیب یک موز یا ماشین یا یک دلار استفاده کنیم نیز به همین صورت است.

برگردیم به سیب.

حالا فرض کنید من یک سیب دیجیتال دارم و سیب دیجیتال خودم رو به شما میدم.جالب شد 🙂

شما از کجا می فهمید که این سیب دیحیتالی در اختیار شما است؟

در حالت فیزیکی سیب در دست شماست آنرا حس می کنید  و کنترل آن را به طور کامل در اختیار دارید. اما برای یک سیب دیحیتال چطور مالکیت آن را به یک شخص منصوب کنیم؟

از کجا می فهمید که همزمان آن را به چند نفر دیگه ارسال نکرده باشیم؟؟

متخصصان رایانه برای این مشکل یک نام بخصوص دارند: double-spending problem

آن ها تا به امروز موفق به پیدا کردن راه جلی برای آن نشده بودند.

دفتر ثبت:

شاید لازم باشید این سیب های دیجیتال در یک دفتر ثبت شوند.به طور ساده این دفتر حساب و کتاب است که مبادلات ( transactions)در آن ثبت می شوند

این دفتر تا وقتی که دیحیتال است باید در دنیای خودش باشد و نیاز است کسی به آن رسیدگی کند.

ما این دفتز را به صورت عمومی قرار می دهیم تا همه بتوانند مبادلات را در آن ثبت کنند.

نمی توانید تقلب کنید. من نمی توانم سیبی را که صاحبش نیستم را برای شما بفرستم.چون به طور همزمان با کل سیستم در ارتباط است.در ضمن این سیستم توسط یک نفر هدایت نمی شود.

و همچنین این سیستم open soruce می باشد.

در واقع هیچ کامپیوتر مرکزی وجود ندارد و کامپیوتر های ما تشکیل دهنده این سیستم هستند و در ازای قدرت پردازشی که سیستم از کامپیوتر ما می گیرد  مقداری بیت کوین در اختیار ما قرار می دهد. به این کامپیوترها استخراج کننده می گوید و این روش تنها راه تولید بیت کوین جدید است.

به طور خلاصه:

بیت کوین یک واحد پول است که برای استفاده از اون به یک کیف پول نیاز دیچیتال نیاز دارید تا مبادلات در آن ثبت گردد. و تنها راه تولید بیت کوین جدید این است که کامیپوتر خود را در اختیار سیستم قرار دهید تا پردازش های لازم را انجام دهد.

apple-bitcoin

 

 

www.coindesk.com

Scan to Donate Bitcoin
Like this? Donate Bitcoin to at:
Bitcoin ۱ieegEHe62pRXKXFCjfmUeMNJwts82JQW
Donate

پاسخی بگذارید